Miejsko-wiejska gmina Środa Śląska położona jest w centrum Dolnego Śląska stanowi 30,7% powierzchni powiatu. Siedzibą gminy jest miasto Środa Śląska. Gmina zlokalizowana w miejscu krzyżowania się ważnych szlaków komunikacyjnych takich jak: droga krajowa nr 94 oraz droga wojewódzka nr 346. Przecinająca gminę droga krajowa nr 94, bliskość Wrocławia i wrocławskiego lotniska, połączenia kolejowe oraz dogodny dojazd do autostrady A4 (E-40 Drezno – Wrocław – Kijów) sprawiają, że można tu dotrzeć łatwo i szybko z każdego kierunku. Dodatkowym atutem gminy jest połączenie z linią kolejową E-30 (Wrocław – Zgorzelec – Drezno).
W Gminie uruchomiona została komunikacja publiczna umożliwiająca pracownikom łatwy przejazd z różnych części województwa koleją do Środy Śląskiej, a następnie do zakładów pracy zlokalizowanych na terenie Gminy.
W Środzie Śląskiej funkcjonuje komunikacja autobusowa oraz kolejowa.
Gmina Środa Śląska obejmuje obszar o pow. 214,93 km kw. Zamieszkuje tu ponad 19 tys. osób, czyli zamieszkuje ją 37,3% ludności powiatu, z czego w samym mieście 9 tys. Sieć osadniczą tworzy 27 miejscowości rozmieszczonych równomiernie wokół miasta, które obecnie jest nie tylko siedzibą władz gminy lecz także liczącego prawie 50 tys. mieszkańców powiatu średzkiego śląskiego.
Rynek pracy
W gminie Środa Śląska na 1000 mieszkańców pracuje 379 osób. 41,5% wszystkich pracujących ogółem stanowią kobiety, a 58,5% mężczyźni. Bezrobocie rejestrowane w gminie Środa Śląska wynosi w 2021 roku ok 5,7% (6,0% wśród kobiet i 5,4% wśród mężczyzn). Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gminie Środa Śląska wynosi 5 260,90 PLN, co odpowiada 95.20% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Polsce. Wśród aktywnych zawodowo mieszkańców gminy Środa Śląska 2 397 osób wyjeżdża do pracy do innych gmin, a 2 502 pracujących przyjeżdża do pracy spoza gminy – tak więc saldo przyjazdów i wyjazdów do pracy wynosi 105.
17,4% aktywnych zawodowo mieszkańców gminy Środa Śląska pracuje w sektorze rolniczym (rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo), 49,3% w przemyśle i budownictwie, a 15,5% w sektorze usługowym (handel, naprawa pojazdów, transport, zakwaterowanie i gastronomia, informacja i komunikacja) oraz 0,6% pracuje w sektorze finansowym (działalność finansowa i ubezpieczeniowa, obsługa rynku nieruchomości).
Gospodarka
W Środzie Śląskiej zlokalizowanych jest wiele małych przedsiębiorstw oraz dużych o znaczeniu międzynarodowym. W gminie Środa Śląska w roku zarejestrowanych było ok.
2 329 podmiotów gospodarki narodowej, z czego 1 594 stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
Główne branże zlokalizowane na terenie Gminy Środa Śląska:
Handel Hurtowy i Detaliczny | 382 |
Budownictwo | 254 |
Działalność profesjonalna | 131 |
Transport i gospodarka | 119 |
Przetwórstwo i przemysł | 113 |
Obszar Gminy Środa Śląska zlokalizowany w Podstrefie LSSE – 286,20 ha. O dobrym klimacie dla inwestycji w gminie Środa Śląska świadczą nasi najwięksi partnerzy, jak np. BASF, Pittsburgh Glass Works, XEOS, Eldisy, Voestalpine, Röben Ceramika Budowlana.
Środa Śląska jest miastem o prawie 800-letniej tradycji, jednym z najstarszych nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w całej Polsce. Skarb Średzki, to jedno z najcenniejszych znalezisk archeologicznych XX-wiecznej Europy. Pochodząca z połowy XIV wieku kolekcja monet oraz klejnotów należących do czeskich władców, którą odnaleziono w czerwcu 1985 oraz maju 1988 roku, trafiła w większości do dolnośląskich muzeów (niektóre z kosztowności zostały wcześniej rozkradzione). Najważniejsze eksponaty Skarbu Średzkiego przechowuje obecnie Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej, mieszczące się w zabytkowym, XV-wiecznym ratuszu. Poza tym mieście warto zwiedzić również wspaniałe zabytki architektury sakralnej, m.in. ufundowany przez Henryka Brodatego kościół pw. Najświętszej Marii Panny (ok. XIII wiek, później wielokrotnie przebudowywany) czy XII-wieczny kościół św. Andrzeja (jedną z najstarszych budowli w Środzie Śląskiej, dwa razy odbudowywaną po pożarach, w której obecnie znajdują się m.in. barokowe organy oraz barokowy ołtarz).
Na odwiedzających czekają również zabytki, tereny zielone, liczne ścieżki rowerowe i edukacyjne oraz szlaki turystyczne.
Niniejsza potencjalna oferta inwestycyjna nie stanowi oferty w myśl art. 66 Kodeksu cywilnego i jest informacją o nieruchomościach Gminy Środa Śląska, które mogą być przeznaczone do zbycia. Sprzedaż terenów odbywa się na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami w formie publicznego przetargu (procedura może być zrealizowana w ciągu 3 miesięcy).
Środa Śląska, ul. Żytnia, dolnośląskie (0.29 ha, Zabudowa produkcyjna, składy, magazyny). Teren objęty Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.
Informacja o terenie w ogólnopolskiej bazie PAIH: https://baza.paih.gov.pl/offer/detail/02-399
Broszura informacyjna: https://baza.paih.gov.pl/api/public/brochure/offer/02-399
Gmina Środa Śląska wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom, wprowadzając szereg ułatwień, także podatkowych. (m.in. zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej dla nowych inwestorów oraz preferencje dla tych, którzy już prowadzą swoją działalność na terenie gminy Środa Śląska). Ponadto dzięki owocnej współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną rozwijamy nasze podstrefy.
Starając się w jak największym stopniu podnieść jakość obsługi inwestora w Urzędzie Miejskim utworzono Punkt Obsługi Inwestora. Wykwalifikowana kadra służy wsparciem i opieką.
Pracownik Punktu Obsługi Inwestora:
URZĄD MIEJSKI W ŚRODZIE ŚLĄSKIEJ
Punkt Obsługi Inwestora
Wydział Rozwoju Przedsiębiorczości i Współpracy z NGO
pl. Wolności 5, 55-300 Środa Śląska
tel. + 48 713960771
e-mail: edg@srodaslaska.pl